SineBU Nedir?

SineBU 2015 yılında Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulmuş, Europa Cinemas ağı üyesi bir sinema salonudur.

Dünya ve Türkiye sinemasında yıl içinde öne çıkmış; Cannes, Berlin, Venedik, Sundance ve diğer önemli festivallerde yarışmış ve ödüller almış filmler, festival tadında hazırlanan aylık programlar ile öğrenciler ile buluşmaktadır. Başka Sinema ile birlikte hazırladığımız film gösterimleri çok uygun bilet ücretleri ile sunulmakta; bu vesile ile sinemasever öğrencilerimize yıl içindeki tüm bu önemli filmleri takip edebilme olanağı sağlanmaktadır. SineBU, özel sinema işletmeleri arasında Türkiye’deki tek kamu kurumu sinemasıdır. 

GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı), Boğaziçi Üniversitesi Engelliler Komisyonu, Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü, gönüllü hocalar ve öğrenciler eliyle şekillenmiş SineBU; ortopedik engelli bireylerin katılımına uygun, sesli betimleme* altyapısına sahip Türkiye'nin ilk sinema salonudur. SineBU tüm bireylerin kültüre eşit erişimi hedefi ile sahada dernek, vakıf ve bakanlıklarla öncü çalışmalar yürütmekte, bu vesileyle kurulmuş olan Kültüre Eşit Erişim platformunun kurucu üyeleri arasında bulunmaktadır. SineBU'nun öncelikli hedefi, görme ve işitme sorunları yaşayan bireylerin, her sinema salonunda, her içeriğe eşit, yardım almadan özgürce ulaşabilmesidir.

Diğer tüm sinemalarda olduğu gibi SineBU da, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün düzenleme ve denetimin sistemine entegredir.

*Sesli betimleme, filmdeki diyaloglar haricindeki bölümleri dolduran bir dış sesin, olayın geçtiği mekân, zaman, karakterlerin, sessiz gelişen olayların betimlenerek görünüm ve duygularını anlatmasından oluşmaktadır.